Producent muzyczny i występy – jaka stawka ryczałtu?
- Adam Bartusiak
- 8 gru 2024
- 2 minut(y) czytania
Podatnik prowadzący działalność gospodarczą jako producent muzyczny:
Wykonał muzykę do programu telewizyjnego.
Wystąpił w programie jako uczestnik.
Faktura zawiera dwie pozycje:
Wynagrodzenie za wyprodukowanie muzyki.
Wynagrodzenie za udział w programie.
Zagadnienie - jakie stawki ryczałtu ewidencjonowanego należy zastosować do tych przychodów? Czy prawidłowe jest opodatkowanie:
Usługi wyprodukowania muzyki stawką 8,5%?
Usługi występu w programie stawką 15%?
Stawki ryczałtu działalności producenta i twórcy

Art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm., dalej: u.z.p.d.) stanowi:
"Jeżeli podatnik uzyskuje przychody z działalności gospodarczej opodatkowane różnymi stawkami ryczałtu, jest obowiązany prowadzić ewidencję przychodów w sposób umożliwiający określenie przychodów z poszczególnych rodzajów działalności."
Ważne: jeśli podatnik uzyskuje przychody z różnych rodzajów działalności, dla których przewidziane są różne stawki ryczałtu, musi opodatkować te przychody odpowiednimi stawkami.
Wyprodukowanie muzyki do programu telewizyjnego
a) Klasyfikacja PKWiU
Producent muzyczny i występy – jaka stawka ryczałtu? - aby ustalić właściwą stawkę ryczałtu, należy sklasyfikować czynność według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU).
Możliwe klasyfikacje:
PKWiU 90.03.12.0 – "Oryginały prac autorów, kompozytorów i pozostałych artystów, z wyłączeniem artystów wykonawców, malarzy, grafików i rzeźbiarzy".
PKWiU 90.01.10.0 – "Usługi świadczone przez artystów występujących indywidualnie".
Skomponowanie muzyki to działalność twórcza, polegająca na stworzeniu oryginalnego utworu muzycznego.
PKWiU 90.03.12.0 obejmuje oryginały prac autorów i kompozytorów.
b) Stawka ryczałtu
Art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. y u.z.p.d. stanowi:
"Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 15% przychodów osiąganych z działalności usługowej w zakresie:Działalności usługowej związanej z kulturą, rozrywką i rekreacją – wyłącznie w zakresie:Działalności związanej z produkcją oryginałów prac artystycznych (PKWiU 90.03.10.0),Usług świadczonych przez indywidualnych artystów wykonawców (PKWiU 90.01.10.0)."
Wniosek:
Skomponowanie muzyki do programu telewizyjnego mieści się w zakresie działalności usługowej związanej z kulturą i sztuką.
Przychód z tego tytułu powinien być opodatkowany stawką 15% ryczałtu.
Udział w programie telewizyjnym jako uczestnik
a) Klasyfikacja PKWiU
Wystąpienie w programie telewizyjnym jako uczestnik nie jest jednoznacznie sklasyfikowane w PKWiU w dziale 90.
Brak odpowiedniego kodu PKWiU sugeruje, że działalność ta nie jest objęta działami przewidującymi stawkę 15%.
b) Stawka ryczałtu
Art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a u.z.p.d. stanowi:
"Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, jeżeli nie jest ona wymieniona w pkt 1–4 oraz w pkt 6–8."
Działalność usługowa niewymieniona w innych punktach podlega opodatkowaniu stawką 8,5%. Skoro udział w programie telewizyjnym nie mieści się w działach przewidujących stawkę 15%, należy zastosować stawkę 8,5%.
Producent muzyczny i występy – jaka stawka ryczałtu? - podsumowanie
Przychody z tytułu wyprodukowania muzyki do programu telewizyjnego powinny być opodatkowane stawką 15% ryczałtu, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. y u.z.p.d., jako działalność usługowa związana z kulturą i sztuką. Natomiast przychody z tytułu udziału w programie telewizyjnym jako uczestnik powinny być opodatkowane stawką 8,5% ryczałtu, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a u.z.p.d., jako działalność usługowa niewymieniona w innych punktach ustawy.
Comments